Wiek dojrzewania - gotowa Mama, gotowa córka, gotowa relacja.

Autorski warsztat dla mam z córkami

Prowadzące:

Psycholog Anna Las-Opolska

Położna Volha Kuśmierska

Być może już nie raz zastanawiałaś się, czy dobrze budujesz swoją relację z córką… Gdy stawiasz sobie kolejne pytania, szukasz odpowiedzi, sprawdzasz co jej pomaga we wkraczaniu w kobiecość i szukasz odpowiedzi w sobie, w świecie, a być może jest już ona w Waszej relacji, tylko nikt do tej pory nie zadał Wam właściwych pytań?

Warsztat ten powstał z potrzeby stworzenia spokojnej przestrzeni i wyjątkowego wspomnienia, wygospodarowania czasu, w trakcie którego będziesz miała wyjątkową możliwość pobyć w 100% ze swoją córką, pogłębić Waszą relację, w odpowiedniej strukturze warsztatów poznać jeszcze lepiej małą kobietę, którą kochasz i wychowujesz. 

W przestrzeni bez rozpraszaczy, obowiązków, gonitwy, pośpiechu w miejscu i czasie dedykowanym tylko Wam dwóm, tylko dla Was.

Ile do tej pory, odkąd jesteś mamą, miałaś możliwość pobyć ze swoją córką w takiej przestrzeni, która jest tylko dla Was, spokojnie porozmawiać, pobyć, spędzić czas tylko dla Was?

Pewnie jak większość z nas, niewiele miałaś takich możliwości. Prawdopodobnie nigdy do tej pory nie wyjechałaś ze swoją córką na warsztaty dedykowane tylko dla Was. Jeżeli masz to zrobić tylko raz w życiu, to wiesz, że ten moment dobrze gdyby nastąpił, zanim w pełni wejdzie ona w wiek dojrzewania. Dlatego:

Zapraszamy Was do wspólnej podróży, budującej Waszą relację i wspierającej przygotowanie na wejście w wiek dojrzewania.

Ponieważ nikt z nas nie wie, dla jakiego przyszłego świata wychowujemy nasze córki, możemy jedynie zaplanować jakimi kobietami chcemy je wesprzeć, aby się stały.

To, o czym nikt nas nie uczył, o czym nie było napisane w dziewczęcych magazynach i czego nie zobaczyłyśmy w telewizji, a czego nauczymy nasze córki to:

 • jaką świątynią jest nasze kobiece ciało; 
 • jak ważne jest to, w jaki sposób o sobie myślimy, co do siebie mówimy;
 • czym są nasze granice; 
 • jak budować dobre dorosłe relacje;
 • jak się cenić; 
 • jak kochać siebie, aby potem ekologicznie tę miłość dawać światu;
 • czym tak naprawdę jest Kobieca moc i jak ja zarządzać. 

Cudownie, jeżeli tajemnice Twojego ciała odkryła Ci Twoja babcia czy mama, starsza siostra. Niestety wiemy, że najczęściej o dojrzewaniu, swoim ciele, miesiączce, współżyciu małe kobiety dowiadują się, chichocząc w szkolnej toalecie, poprzez magazyny czy filmy, po kryjomu, z poczuciem wstydu i niezręczności … 

Wychodzimy na spotkanie tej niezręczności ze swoją wyjątkową ofertą warsztatową. 

Mając do tego odpowiedni zespół:

Ania

Psychoterapeutka z ponad 17-letnim doświadczeniem pracy z kobietami.

Volha

Położna, doula otulająca i promotorka życia ze swoim kobiecym ciałem w zachwycie i trosce.

Razem jesteśmy mamami córek, i synów, żonami, miłośniczkami natury, praktykami życia bez zaprzeczeń. Wierzymy w powołanie kobiet i mężczyzny. Uważamy, że Bóg dał kobiecie i mężczyźnie wiele talentów, którymi mają mądrze zarządzać. Razem mamy wspaniałe cele do zrealizowania. 

Patrzymy na swoje córeczki. Są niesamowite, utalentowane, artystyczne, zabawne, piękne…  I pragniemy, aby życie zewnętrzne nie zgasiło tego światła.

W trakcie tego wspólnego czasu opowiemy o tajemnicach ich ciała, o tym co jest ich Mocą. Nauczymy ich dobrego dialogu wewnętrznego o sobie samej przede wszystkim, i o tym jak zarządzać mocą myśli i słowa.

Mamy jasność, że w edukacji szkolnej oraz w mediach brakuje troski i szacunku o moment przejścia dziewczynki w kobietę. Bierzemy to w swoje ręce, będąc odpowiedzialnymi i kochającymi mamami, nie chcemy przegapić tego szczególnego momentu w życiu naszych córek. W nowoczesny sposób odbudowałyśmy zapomniane, piękne i godne rytuały. 

Nasze warsztaty wzorują się na wielopokoleniowej tradycji wprowadzenia dziewczynki w świat dorosłej kobiety. Jest to bardzo ważny i szczególny moment, który wymaga uważności i miłości. 

Dajemy narzędzia pomocne w codziennym dbaniu o swój stan emocjonalny oraz ciało młodej kobiety.

Podczas warsztatu wiedzę akademicką przeplatamy mądrościami ludowymi oraz doświadczeniem każdej z kobiet, każdej z nas.

Pragniemy wzmacniać nasze córki, które będą mogły z radością rozpocząć drogę kobiecości. 

Są dwie propozycje, w zależności od wieku Twojej córki:

Program warsztatu mam z córkami 8-12 lat

W programie:

 1. Krąg Kobiet (opowieści rodowe, „ja i moje matki”).
 2. Warsztat – moc myśli i słowa (budowanie zdrowych nawyków na całe kobiece życie: dialog wewnętrzny, założenia, poczucie wartości).
 3. Warsztat – tajemnice mojego ciała (przygotowanie do pierwszej miesiączki i celebrowania cudu płodności).
 4. Nauka uważności. Jak zadbać o sygnały płynących z ciała, jak współpracować ze zmysłami oraz potrzebami. Zamiast „tabletki” na ból czy stres, proponujemy technik rozluźniania, (np.: rebozo, ciepłe okłady stóp).
 5. Ćwiczenia na pogłębienie relacji mama-córka.
 6. Saunowanie mama+córka (zdrowotna sauna na podczerwień 50 C) + aromaterapia.
 7. Długi spacer (randka z córką) w kolorowym lesie wzdłuż rzeki.
 8. Warsztat florystyczny (plecenie wianków). 
 9. Pyszne eko sezonowe posiłki.
 10. Integracyjne wieczory przy kominku.

 

Kiedy: 20-22.10

Dla kogo: tylko dla pary mama + córka (8-12 lat) 

Gdzie: agroturystyka Lawendowa Posiadłość przy Tomaszowie Mazowieckim.

Koszt: 1900 zł od pary 

W koszt wchodzi zakwaterowanie w domkach (dwa 8-miejscowe domki z całym wyposażeniem, kuchnią i łazienką) nocleg we wspólnej przestrzeni, wyżywienie, materiały warsztatowe, warsztaty.

Program warsztatu mam z córkami 12-16 lat

Jednym z zadań nastolatka w okresie dojrzewania jest oddzielenie się od rodziców. Dlatego dzieci najczęściej nie akceptują porad, wiedzy, doświadczenia rodziców. Prawie każdy komentarz, porada, prośba jest odbieramy z sprzeciwem, złością, oddaleniem. 

Wiemy, jak trudno w tym wieku podejmować z córką delikatne dorosłe tematy. Cóż ukrywać, my jako dorosłe, też tych tematów unikamy. 

W programie:

 1. Krąg Kobiet (opowieści rodowe, „ja i moje matki” czy ja i moje ciało?
 2. Warsztat – moja kobiecość – moja tożsamość. Ugruntowanie swojej indywidualnej kobiecej drogi (dialog wewnętrzny, założenia,  poczucie wartości, samoocena).
 3. Moje granice – z szacunkiem do siebie i innych.  
 4. Moja godność – jak nie wchodzić we współuzależnienie, toksyczne relacje oraz syndrom ofiary. 
 5. Warsztat – moje ciało – moja świątynia, przygotowanie do czystości przedmałżeńskiej. Temat piękny, godny, delikatny i bardzo na topie od lat☺️) O tym dlaczego warto poczekać z tym tematem na tego jedynego. Lub dlaczego już z tym jedynym warto poczekać do sakramentu.
 6. Warsztat – tajemnice  mojego ciała (życie zgodnie z cyklem, okres – wyjątkowy czas na zadbanie o siebie,  celebrowanie cudu płodności, kreowanie dobrego wizerunku ciąży, porodu, połogu, kp – poprzez filmy, obrazy, historie)
 7. Nauka uważności. Jak zadbać o sygnały płynące z ciała, współpraca ze zmysłami oraz potrzebami. Zamiast „tabletki” na ból czy stres, proponujemy technik rozluźniania, (np.: rebozo, ciepłe okłady stóp).
 8. Ćwiczenia na pogłębienie relacji mama-córka.
 9. Saunowanie mama+córka (zdrowotna sauna na podczerwień 50 C) + aromaterapia.
 10. Długi spacer (randka z córką) w kolorowym lesie wzdłuż rzeki
 11. Warsztat florystyczny (plecenie wianków) lub warsztat plastyczny
 12. Pyszne eko sezonowe posiłki.
 13. Integracyjne wieczory przy kominku.

 

Kiedy: 

Dla kogo: tylko dla pary mama + córka (12-16 lat) 

Gdzie: agroturystyka Lawendowa Posiadłość przy Tomaszowie Mazowieckim.

Koszt: 1900 zł od pary 

W koszt wchodzi zakwaterowanie w domkach (dwa 8- miejscowe domki z całym wyposażeniem, kuchnią i łazienką) nocleg we  wspólnej przestrzeni, wyżywienie, materiały warsztatowe, warsztaty.