Dorastanie w Kobiecości - dojrzała Mama,
dojrzała córka,
dojrzałe relacje.

Autorski program o zdrowej seksualności dla mam z córkami

Prowadzące:

Psycholog Anna Las-Opolska

Położna Volha Kuśmierska

Być może już nie raz zastanawiałaś się, czy dobrze budujesz swoją relację z córką… Gdy stawiasz sobie kolejne pytania, szukasz odpowiedzi, sprawdzasz co jej pomaga we wkraczaniu w kobiecość i szukasz odpowiedzi w sobie, w świecie, a być może jest już ona w Waszej relacji, tylko nikt do tej pory nie zadał Wam właściwych pytań?

Program ten powstał z potrzeby stworzenia spokojnej przestrzeni i wyjątkowego wspomnienia, wygospodarowania czasu, w trakcie którego będziesz miała  możliwość pobyć  ze swoją córką w  atmosferze kobiecości, pogłębić Waszą relację, w odpowiedniej strukturze warsztatów poznać jeszcze lepiej małą kobietę, którą kochasz i wychowujesz. 

W przestrzeni bez rozpraszaczy, obowiązków, gonitwy, pośpiechu w miejscu i czasie dedykowanym tylko Wam dwóm, tylko dla Was.

Ile do tej pory, odkąd jesteś mamą,  miałaś możliwość pobyć ze swoją dorastającą małą kobietką w takiej przestrzeni, która sprzyja tematom dorastania w Kobiecości? W miejscu, gdzie można spokojnie porozmawiać, pobyć, nauczyć się razem o swoim ciele, odpowiedzieć sobie na trudne pytania.

Pewnie jak większość z nas, niewiele miałaś takich możliwości. Prawdopodobnie nigdy do tej pory nie wyjechałaś ze swoją córką na warsztaty dedykowane dorastaniu w tym, jak być Kobietą w dzisiejszych realiach. Jeżeli masz to zrobić tylko raz w życiu, to wiesz, że ten moment dobrze gdyby nastąpił, zanim w pełni wejdzie ona w wiek dojrzewania. Dlatego:

Zapraszamy Was do wspólnej podróży, budującej Waszą relację i wspierającej przygotowanie na wejście w wiek dojrzewania.

Ponieważ nikt z nas nie wie, dla jakiego przyszłego świata wychowujemy nasze córki, możemy jedynie zaplanować,  jakimi kobietami chcemy, aby się stały.

To, o czym nikt nas nie uczył, o czym nie było napisane w dziewczęcych magazynach i czego nie zobaczyłyśmy w telewizji, a czego nauczymy nasze córki to:

 • jaką świątynią jest nasze kobiece ciało; 
 • jak ważne jest to, w jaki sposób o sobie myślimy, co do siebie mówimy;
 • czym są nasze granice; 
 • jak budować dobre dorosłe relacje;
 • jak się cenić; 
 • jak kochać siebie, aby potem ekologicznie tę miłość dawać światu;
 • czym tak naprawdę jest Kobieca moc i jak ja zarządzać. 
 • jaka jest wartość daru przekazywania życia i jakie cenne jest każde dziecko poczęte.

Cudownie, jeżeli tajemnice Twojego ciała odkryła Ci Twoja babcia czy mama, starsza siostra. Niestety wiemy, że najczęściej o dojrzewaniu, swoim ciele, miesiączce, współżyciu małe kobiety dowiadują się, chichocząc w szkolnej toalecie, poprzez magazyny czy filmy, po kryjomu, z poczuciem wstydu i niezręczności … 

Wychodzimy na spotkanie tej niezręczności ze swoją wyjątkową ofertą warsztatową. 

Mając do tego odpowiedni zespół:

Anna-Las-Opolska

Ania

Psychoterapeutka z ponad 17-letnim doświadczeniem pracy z kobietami, również nastolatkami. Autorka książki i kursu online o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o  porodzie, intymności i fizjologii. Prywatnie mama jednego syna i trzech córek.

volha-kusmierska

Volha

Położna, doula otulająca i promotorka życia ze swoim kobiecym ciałem w zachwycie i trosce. Autorka książki o sztuce zadbania o siebie nie tylko po porodzie. Mama czwórki dzieci: jednego  syna i trzech córek.

Razem jesteśmy mamami córek, i synów, żonami, miłośniczkami natury, praktykami życia bez zaprzeczeń. Wierzymy w powołanie kobiet i mężczyzny. Uważamy, że Bóg dał kobiecie i mężczyźnie wiele talentów, darów, którymi mają mądrze zarządzać. Razem mamy wspaniałe cele do zrealizowania. 

Patrzymy na swoje córeczki. Są niesamowite, utalentowane, artystyczne, zabawne, piękne…  I pragniemy, aby życie zewnętrzne nie zgasiło tego światła.

W trakcie tego wspólnego czasu opowiemy o tajemnicach ich ciała, o tym co jest ich Mocą. Nauczymy ich dobrego dialogu wewnętrznego o sobie samej przede wszystkim, i o tym jak zarządzać mocą myśli i słowa. O tym jak zadbać o swoje granice i o swoją cenność w nowoczesnym środowisku.

Mamy jasność, że w edukacji szkolnej oraz w mediach brakuje troski i szacunku o moment przejścia dziewczynki w kobietę. Bierzemy to w swoje ręce, będąc odpowiedzialnymi i kochającymi mamami, nie chcemy przegapić tego szczególnego momentu w życiu naszych córek. W nowoczesny sposób odbudowałyśmy zapomniane, piękne i godne rytuały. 

Nasze warsztaty wzorują się na wielopokoleniowej tradycji wprowadzenia dziewczynki w świat dorosłej kobiety. Jest to bardzo ważny i szczególny moment, który wymaga uważności i miłości. 

Dajemy narzędzia pomocne w codziennym dbaniu o swój stan emocjonalny oraz ciało młodej kobiety.

Podczas warsztatu wiedzę akademicką przeplatamy mądrościami ludowymi oraz doświadczeniem każdej z kobiet, każdej z nas.

Pragniemy wzmacniać nasze córki, które będą mogły z radością rozpocząć drogę kobiecości. 

Są dwie propozycje, w zależności od wieku Twojej córki:

Program warsztatu mam z córkami 8-12 lat

W programie:

 1. Krąg Kobiet (opowieści rodowe, ja i moje marzenia).
 2. Warsztat – moc myśli i słowa (budowanie zdrowych nawyków na całe kobiece życie: dialog wewnętrzny, założenia, poczucie wartości).
 3. Warsztat – tajemnice mojego ciała (przygotowanie do pierwszej miesiączki i celebrowania cudu płodności).
 4. Nauka uważności. Jak zadbać o sygnały płynących z ciała, jak współpracować ze zmysłami oraz potrzebami. Zamiast „tabletki” na ból czy stres, proponujemy technik rozluźniania, (np.: rebozo, ciepłe okłady).
 5. Ćwiczenia na pogłębienie relacji mama-córka.
 6. Wieczorek SPA mama+córka (aromaterapia, peeling, maseczki).
 7. Długi spacer w ciszy natury
 8. Dialog z córką w tematach bezpieczeństwa
 9. Kreatywny warsztat dla dziewczynek
 10. Warsztat tylko dla mam o swoich przekonaniach o kobiecości, seksie, związku .
 11. Pyszne eko sezonowe posiłki.
 12. Integracyjne wieczory przy kominku.

Kiedy:  4-6 październik 2024

Zaczynamy o 15.00 w piątek, kończymy o 14.00 w niedzielę.

Dla kogo: tylko dla pary mama + córka (8-12 lat) 

Gdzie: klimatyczna agroturystyka Osiedlisko nad Soną 1,5 godziny drogi od Warszawy w stronę Ciechanowa. 

Koszt: 1900 zł od pary 

W koszt wchodzi zakwaterowanie, posiłki , materiały warsztatowe, warsztaty 

Program warsztatu mam z córkami 12-16 lat

Jednym z zadań nastolatka w okresie dojrzewania jest oddzielenie się od rodziców. Dlatego dzieci najczęściej nie akceptują porad, wiedzy, doświadczenia rodziców. Prawie każdy komentarz, porada, prośba jest odbieramy z sprzeciwem, złością, oddaleniem. 

Wiemy, jak trudno w tym wieku podejmować z córką delikatne dorosłe tematy. Cóż ukrywać, my jako dorosłe, też tych tematów unikamy. 

W programie:

 1. Krąg Kobiet (opowieści rodowe,  ja i moje marzenia)
 2. Warsztat – Cenniejsza niż perła. Ugruntowanie swojej indywidualnej kobiecej drogi (dialog wewnętrzny, założenia,  poczucie wartości, samoocena).
 3. Moje granice – z szacunkiem do siebie i innych.  
 4. Moja godność – jak nie wchodzić we współuzależnienie, toksyczne relacje oraz syndrom ofiary. 
 5. Warsztat – tajemnice  mojego ciała (życie zgodnie z cyklem, okres – wyjątkowy czas na zadbanie o siebie,  celebrowanie cudu płodności, kreowanie dobrego wizerunku ciąży, porodu, połogu, kp – poprzez filmy, obrazy, historie)
 6. Nauka uważności. Jak zadbać o sygnały płynące z ciała, współpraca ze zmysłami oraz potrzebami. Zamiast „tabletki” na ból czy stres, proponujemy technik rozluźniania, (np.: rebozo, ciepłe okłady).
 7. Ćwiczenia na pogłębienie relacji mama-córka.
 8. Wieczorek SPA mama+córka –  aromaterapia, peeling, maseczka.
 9. Długi spacer  w ciszy natury
 10. Warsztat plastyczny dla córek
 11. Pyszne eko sezonowe posiłki.
 12. Integracyjne wieczory przy kominku.

Kiedy: 18-19 października 2024

Zaczynamy o 16.00 w piątek i kończymy o 16.00 w niedzielę.

Dla kogo: tylko dla pary mama + córka (12-16 lat) 

Gdzie: agroturystyka Osiedlisko nad Soną, 1,5 godziny samochodem od Warszawy w stronę Ciechanowa.

Koszt: 1900 zł od pary 

W koszt wchodzi zakwaterowanie, posiłki, materiały warsztatowe, warsztaty.