Jak szukałam swojej drogi..

Powołanie

Przez 10 lat pracowałam jako psychoterapeuta indywidualny i grupowy. Moment narodzenia się naszych dzieci był punktem zwrotnym w moim życiu zawodowym i osobistym. Narodziłam się w roli mamy. Obserwowanie moich dzieci od pierwszych dni zrewolucjonizowało mój pogląd dotyczący rozwoju człowieka. Mogę wzmacniać, wspierać talenty, mocne strony swoich dzieci, mogę także niczego nie zauważać i jeszcze odbierać im kompetencje. Postanowiłam się podzielić swoimi obserwacjami i przemyśleniami. Jestem przekonana, że dziecko wie i czuje jakie jest jego powołanie. To dorośli swoimi zaniedbaniami mogą to przeczucie zaburzyć. Ciężko potem być sobą, skoro przez lata musieliśmy być kimś innym.

Dla czego profilaktyka a nie interwencja?
W praktyce oznacza to, że poświęcam swój czas na sumienne przygotowanie, a nie późniejsze leczenie i żałowanie, chociaż i tego czasem nie da się uniknąć. Kierując się tą zasadą swoją przygodę z macierzyństwem rozpoczęłam od świadomego przygotowania do narodzin dzieci, o czym piszę w dziale Narodziny. Dzięki tej pracy doświadczyłam, że ciąża to nie choroba, a poród umacnia i buduje w kobiecie pewność.
Nauczyłam się także zawczasu zapobiegać wielu infekcjom dzieci i jak nie popadać w panikę, kiedy ktoś z domowników zaczyna chorować. Poznałam naturalne metody leczenia, dzięki którym nie oddajemy odpowiedzialności lekom, ale sami staliśmy się specjalistami od własnych objawów i ich przyczyn. Można o tym poczytać w dziale Zdrowie.

W roli matki, czuję się jakbym dostała wejściówkę za „kulisy życia”. Studia, staże, lata szkoleń, praca z poranionymi w dzieciństwie pacjentami i nagle poznaję po porodzie zdrowego psychicznie człowieka. Wyposażonego we wszytko czego wielu ludzi latami się uczy będąc już dorosłymi. Kontakt ze sobą i swoimi potrzebami, pewnego swoich pragnień, gotowego rozwijać siebie i swoje ciało, mimo wielu upadków. Wielki podziw i rozpierająca duma. Tak jasne stały się dla mnie słowa z najstarszej książki rozwojowej:
„Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego”

Autor Psycholog Anna Las-Opolska