Czy kobieta może czuć się silna w trakcie porodu?
Czy sam poród dodaje kobiecie siły?
Aby udzielić prawidłowej odpowiedzi na te pytania, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czym w ogóle dla kobiety jest „siła” w trakcie porodu. Czy chodzi może o siłę fizyczną, rozumianą jako pewną zdolność do dużego wysiłku (tego przecież nie brakuje w trakcie porodu), czy może chodzi o siłę psychiczną, pojmowaną jako pewne nastawienie na osiągnięcie określonego rezultatu (w domyśle urodzenie dziecka)? Wydaje się, że w kontekście porodu, nie sposób tych dwóch sfer, fizycznej i psychicznej, zwyczajnie rozdzielić. Obydwie się wzajemnie przenikają i uzupełniają.
W rzeczywistości jednak, to siła psychiczna decyduje przede wszystkim o skali sukcesu w porodzie. Na podobnej zresztą zasadzie jak ma to miejsce w sporcie wyczynowym, osiągnięcie spektakularnych efektów, nawet okraszonych olbrzymim wysiłkiem fizycznym, często nie jest możliwe z uwagi na problemy z własnymi przekonaniami. Nierzadko przecież słyszymy, że świetnie zapowiadający się sportowiec, mający doskonałe warunki fizyczne, nie realizuje pokładanych w nim nadziei. Z reguły dopiero po jakimś czasie, przy okazji zdobywanych medali i bitych rekordów, dowiadujemy się, że przyczyną wcześniejszych niepowodzeń był problem z własnymi przekonaniami i dopiero wsparcie ze strony psychologa, pozwoliło temu zaradzić i znaleźć tą siłę psychiczną.
Nie inaczej jest z kobietą w ciąży. Poród sam w sobie wymaga niezwykłej siły fizycznej, którą kobieta w ciąży, dzięki odpowiednim przygotowaniom, a także regularnym ćwiczeniom, może z łatwością zdobyć. Oprócz tego jednak, kobieta potrzebuje siły psychicznej, która pozwoli jej w odpowiedni sposób wykorzystać zdobytą siłę fizyczną. Tylko bowiem wewnętrzny spokój oraz pewność siebie może w prawidłowy sposób pozwolić osiągnąć sukces. W tym celu konieczna jest praca nad własnym poczuciem wartości i wzmocnieniem samooceny. Odpowiednio ukierunkowane działania w tym zakresie pozwolą zmienić nastawienie kobiety w ciąży, tak aby skupiała się na możliwościach, a nie na przeszkodach i barierach. Silna psychicznie kobieta w ciąży daje sobie prawo do wyrażania siebie tak jak chce i tak jak się czuje. A przede wszystkim jest świadoma czego chce i jak chce to osiągnąć. Nie ulega wtedy żadnym wpływom, ani namowom innych osób, a tych podczas całej ciąży i porodu, zwyczajnie nie brakuje. Praca nad własnym poczuciem wartości pozwala przezwyciężać każdą bezsilność i pokonywać wszystkie lęki. A poród bez lęku, to godny poród.
Na koniec powtórzę porównanie wielokrotnie zasłyszane już z ust różnych specjalistów podczas wykładów o tematyce związanej z porodem i macierzyństwem- poród jest jak przebiegnięcie maratonu. Bez żadnego przygotowania można to oczywiście zrobić, ale będzie to niezwykle trudne i może się nie obyć bez pomocy osób trzecich, nie wspominając już o negatywnych przeżyciach jakie mogą się z tym wiązać. Natomiast odpowiednie przygotowanie, zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym, znacznie ułatwi cały proces i pozwoli kobiecie na godne przeżycie porodu, a także da jej dodatkową siłę na początku drogi jej macierzyństwa, bo godny poród, to godny połóg.
Psycholog Anna Las-Opolska