Poród- Narodziny miłości
24 grudnia 2017
Bądź sobą, inni są już zajęci.
1 czerwca 2018

Poród siłami kobiecej natury.

Czy kobieta może czuć się silna w trakcie porodu?

Czy sam poród dodaje kobiecie siły?

 

Aby udzielić prawidłowej odpowiedzi na te pytania, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czym w ogóle dla kobiety jest „siła” w trakcie porodu. Czy chodzi może o siłę fizyczną, rozumianą jako pewną zdolność do dużego wysiłku (tego przecież nie brakuje w trakcie porodu), czy może chodzi o siłę psychiczną, pojmowaną jako pewne nastawienie na osiągnięcie określonego rezultatu (w domyśle urodzenie dziecka)? Wydaje się, że w kontekście porodu, nie sposób tych dwóch sfer, fizycznej i psychicznej, zwyczajnie rozdzielić. Obydwie się wzajemnie przenikają i uzupełniają.

 

W rzeczywistości jednak, to siła psychiczna decyduje przede wszystkim o skali sukcesu w porodzie. Na podobnej zresztą zasadzie jak ma to miejsce w sporcie wyczynowym, osiągnięcie spektakularnych efektów, nawet okraszonych olbrzymim wysiłkiem fizycznym, często nie jest możliwe z uwagi na problemy z własnymi przekonaniami. Nierzadko przecież słyszymy, że świetnie zapowiadający się sportowiec, mający doskonałe warunki fizyczne, nie realizuje pokładanych w nim nadziei. Z reguły dopiero po jakimś czasie, przy okazji zdobywanych medali i bitych rekordów, dowiadujemy się, że przyczyną wcześniejszych niepowodzeń był problem z własnymi przekonaniami i dopiero wsparcie ze strony psychologa, pozwoliło temu zaradzić i znaleźć tą siłę psychiczną.

 

Nie inaczej jest z kobietą w ciąży. Poród sam w sobie wymaga niezwykłej siły fizycznej, którą kobieta w ciąży, dzięki odpowiednim przygotowaniom, a także regularnym ćwiczeniom, może z łatwością zdobyć. Oprócz tego jednak, kobieta potrzebuje siły psychicznej, która pozwoli jej w odpowiedni sposób wykorzystać zdobytą siłę fizyczną. Tylko bowiem wewnętrzny spokój oraz pewność siebie może w prawidłowy sposób pozwolić osiągnąć sukces. W tym celu konieczna jest praca nad własnym poczuciem wartości i wzmocnieniem samooceny. Odpowiednio ukierunkowane działania w tym zakresie pozwolą zmienić nastawienie kobiety w ciąży, tak aby skupiała się na możliwościach, a nie na przeszkodach i barierach. Silna psychicznie kobieta w ciąży daje sobie prawo do wyrażania siebie tak jak chce i tak jak się czuje. A przede wszystkim jest świadoma czego chce i jak chce to osiągnąć. Nie ulega wtedy żadnym wpływom, ani namowom innych osób, a tych podczas całej ciąży i porodu, zwyczajnie nie brakuje. Praca nad własnym poczuciem wartości pozwala przezwyciężać każdą bezsilność i pokonywać wszystkie lęki. A poród bez lęku, to godny poród.

 

Na koniec powtórzę porównanie wielokrotnie zasłyszane już z ust różnych specjalistów podczas wykładów o tematyce związanej z porodem i macierzyństwem- poród jest jak przebiegnięcie maratonu. Bez żadnego przygotowania można to oczywiście zrobić, ale będzie to niezwykle trudne i może się nie obyć bez pomocy osób trzecich, nie wspominając już o negatywnych przeżyciach jakie mogą się z tym wiązać. Natomiast odpowiednie przygotowanie, zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym, znacznie ułatwi cały proces i pozwoli kobiecie na godne przeżycie porodu, a także da jej dodatkową siłę na początku drogi jej macierzyństwa, bo godny poród, to godny połóg.

 

Psycholog Anna Las-Opolska

 

Udostępnij ten artykuł !Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *