Przygotowanie dziecka prenatalnego do porodu

Cały proces porodu rozpoczyna dziecko. W dużym skrócie tłumacząc, zaczyna ono wydzielać kortyzol, który w konkretny sposób wysyła hormony do matki,a u niej rozpoczyna to czynność skurczową. Hormony są powiązane ściśle z emocjami. Dla tego, tak ważne jest przygotowanie psychiczne do porodu. Dzięki temu mama, obniża swój poziom lęku i strachu, co przekłada się na odczucia dziecka. Zachęca rodziców przed porodem oraz jak już będą w trakcie porodu aby nawiązywali relacje z dzieckiem.Wpływa to na głębsze porozumienie między dzieckiem a mamą w trakcie skurczów. Jednym ze sposobów kontaktu z dzieckiem jest pisanie listów. Uczy bliskości na etapie prenatalnym.  Włodzimierza Fijałkowskiego oraz Irena Chołuj opisują to pięknie w swoich książkach.
Mogę potwierdzić, że jest to niezwykłe doświadczenie. Ja zamieszczam poniżej swój list.

Kochana córeczko,

Nie mogę się doczekać momentu, gdy zobaczę twoja główkę, Twoje maleńkie stópki i rączki. Razem z tatą przygotowujemy się do Twoich narodzin. Chcemy, żebyś zawitała do nas w naszym domu, tu gdzie czujemy się najbezpieczniej. Ignacy i Antosia dzisiaj pytali, kiedy Cię wreszcie urodzimy? Ty wiesz córeczko, że wszyscy przygotowujemy się na Twoje objawienie. Czuję, że już sprawdzasz główką drogę, którą będziesz przemierzać. Nie martw się kochanie, jestem i będę z Tobą przez cały ten czas. Cieszę się gdy czuję, jak mój śpiew, taniec i oddech wprawiają Cię w ożywienie. Moja maleńka, jeszcze tylko kilka dni będziemy jednością. Tyle miesięcy kołyszę Cię pod moim sercem.
Dziękuje Ci za ten czas, pełen nauki i wiary w siły. Dziękuję za zawierzenie i nawrócenie. Dzięki naszej wspólnej drodze wzrastałyśmy razem i pokonałyśmy wiele trudności.  Jest wiele dobrych osób wokół, które bardzo wspierają nas w tej drodze. Dziękuje im za to, że dały mi dużo siły i wiary do pokonywania lęków i bólu. Przed nami kwiatuszku Twoje narodziny. Wierzę, że uda nam się bezpiecznie i pewnie przejść ten czas. Czuję, że spokój i opanowanie będą towarzyszyć naszej wspólnej pracy. Kocham Cię najdroższa i nie mogę się już doczekać, kiedy przytulę Cię do siebie.

Twoja mama Anna.